زیبا شیراز
۱۳٩٢/٩/٦
عدم استخدام دختران مجرد/اولویت با مردان دارای فرزند ... نظرات() 


زیبا شیراز - چندی است خبری با تیتر های جنجال بر انگیز از جمله زنان مجرد دیگر استخدام نمی شوند؟

ذهن ها را مشغول خود ساخته است خبری که حاکی از طرحی است که قرار است در کمیسیون فرهنگی مجلس بررسی و تصویب شود و  دو ماده از آن دختران و زنان را برای گرفتن شغل به انتهای لیست می برد و مجردها هم از یافتن کار محروم می شوند و  براساس ماده 9، در کلیه بخش های دولتی و غیردولتی اولویت استخدام به ترتیب با مردان دارای فرزند و سپس مردان متاهل فاقد فرزند و سپس زنان دارای فرزند است. به کارگیری یا استخدام افراد مجرد واجد شرایط در صورت عدم وجود متقاضیان متاهل واجد شرایط بلامانع است.. طرحی که به امضای 50 نماینده رسیده و بنا به گفته رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، با توجه به نظر موافق کمیسیون های مختلف مجلس در خصوص طرح تعالی خانواده و جمعیت، دیگرنیازی نیست به کمیسیون های دیگری برای بررسی ارسال شود.

این طرح که با هدف سیاستهای تشویقی در جهت ازدواج و فرزند آوری مطرح شده است به نظر طرحی عجولانه و غیر کارشناسانه می رسد که به جوانب و نتایج تصویب آن کمتر توجه شده است .

آیا در این طرح طبق گفته لاله افتخاری به دخترانی که  به دلایل مختلف از جمله عرف نبودن خواستگاری کردن دختران مجبور به تجرد هستند و با گرفتن شغل آنها نیز مشکلی به مشکلاتشان اضافه می شود فکر شده است

آیا به ازدواج های صوری و اجباری که امکان دارد دختران مجرد به آنها تن دهند فکر شده است

دخترانی که سرپرست پدر و مادر خود هستند و امکان ازدواج برایشان نیست چگونه در این جامعه باید زندگی کنند

آیا حرمت و کرامت یک دختر با اینگونه طرح ها زیر سوال نمی رود

و آیا این تضعیف حقوق بانوان نیست و وسیله ای برای تحقیرشان

شاید می خواهیم کمبودها و کم کاریهای فرهنگیمان را با اینگونه طرح های به ظاهر دلسوزانه اما ظالمانه لاپوشانی کنیم طرح فرهنگی سیاست های فرهنگی و رفتارها و مطالبات فرهنگی را می طلبد .

و در آخر متولیان فرهنگی جامعه تا چه اندازه در جهت تسهیل ازدواج جوانان آموزش های بدو ازدواج به  جوانان و آموزش سبک زندگی اسلامی که بارها توسط مقام معظم رهبری بر آن توصیه شد ، قدم برداشتند و نتیجه نداد که هم اکنون دست به دامان تصویب اینگونه طرح ها شده اند ...

انتها 313